Kurumsal Yetki Logolarımız
Bülten üyelik için e-postanızı yazınız.

Başkanın Mesajı

BTSO MESYEB ile nitelikli işgücümüz gelişiyor, rekabet gücümüz artıyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) verilerine göre dünyada her gün 1 milyon iş kazası yaşanmaktadır. İş kazası ve meslek hastalıkları sonucu her yıl 2,3 milyon insan hayatını kaybederken, çok daha fazla sayıda insan iş göremez hale gelmektedir. Dünya genelindeki toplam gayri safi hasılanın yüzde 4’ü de bu iş kazalarıyla birlikte eriyip gitmektedir.

Türkiye ise ölümlü iş kazalarında maalesef Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncü sırada bulunmaktadır. Ölümle sonuçlanan iş kazalarının ülkemizde görülme sıklığı 10 binde 2,5 iken, Norveç, İsveç, İsviçre ve Danimarka gibi ülkelerde 100 binde 2’nin altındadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’mızın verilerine göre Türkiye’de her gün 172 iş kazası meydana gelmektedir. Bu kazalar her gün ortalama 4 işçinin hayatına mal olurken 6 işçi ise sürekli iş göremez hale gelmektedir.

Maddi kayıpları telafi etsek de kaybedilen yaşamın telafisi mümkün değildir. Bu nedenle sektörde üretim ve hizmet kalitemizi uluslararası standartlara taşırken, iş güvenliği meselesini de uyulması gereken bir mecburiyetten ziyade, çalışanların sağlığını ve güvenliğini destekleyen, verimi ve kaliteyi artıran bir araç olarak görmeliyiz.

Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu olarak, ülke ekonomisinin lokomotif kenti Bursa’da, ekonomik büyüme kadar ekonomik kalkınmaya da büyük önem vermekteyiz. Bu kapsamda nitelikli işgücünü ve iş güvenliğini uluslararası standartlara taşımak amacıyla 2014 yılında Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi’mizi (BTSO MESYEB) hayata geçirdik.

BTSO MESYEB, Bursa iş dünyasının yerel ve küresel ekonomide rekabet gücünün artırılabilmesi için ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün yetiştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamaktadır. TÜRKAK tarafından akredite edilmiş ve MYK’nın yetkilendirdiği Merkezi’miz, sadece Bursa’da değil, Marmara Bölgesi’ne de hizmet vererek mesleki yeterlilikleri tarafsız bir şekilde değerlendirmekte ve buna göre belgelendirmektedir.

Tehlikeli sınıfa giren işlerde mesleki yeterlilik belgesi artık yasal zorunluluk kazanmıştır.  Bununla birlikte çalışanlarına Mesleki Yeterlilik Belgesi aldıran ya da Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip bireyleri istihdam eden firmalarımıza sosyal güvenlik primi desteği de sunulmaktadır. Firmalarımız, hiçbir belge ve sınav masrafı ödemeden kendi işletmelerinde belgelendirme işlemini gerçekleştirebilmektedir.

Hem çalışanlarımızın niteliğini geliştirecek hem de iş sağlığı ve güvenliği konusunda sağlam zeminler oluşturmayı hedeflediğimiz BTSO MESYEB’de, işletmelerimizi hizmetlerimizden yararlanmaya davet ediyorum.
 
                                                                                                       İbrahim BURKAY
                                                                                                      BTSO Yönetim Kurulu Başkanı